Térképen szemléltetjük, hogy a magyarok hol mernek a legnagyobb lelkesedéssel költeni a fizetésüket.

Bár a fizetések emelkedése egyre nyilvánvalóbbá válik, a megyei statisztikák azt mutatják, hogy a vásárlási kedv továbbra is mérsékelt marad. Pedig a lakossági fogyasztás élénkítése éppen ettől a dinamizmustól függne.
A gazdasági fejlődés egyik alapvető pillére a háztartások fogyasztása, amelynek legfontosabb eleme a kiskereskedelmi forgalom. Ezt a tényezőt jelentősen befolyásolja a bérek változása, azonban a részletes, országon belüli, megyei szintű adatok azt jelzik, hogy a vásárlási hajlandóság jelenleg mérsékelt.
A bérdinamikához képest sem a kiskereskedelmi forgalom volumene - vagyis az eladott áruk mennyisége -, sem a forintban kifejezett forgalom nem nőtt látványosan a 2025. első negyedévi részletes KSH-adatok szerint. Országos átlagban a nettó átlagbérek az idei első három hónapban megközelítették a havi 468 ezer forintot; az egy évvel korábbi alig több mint 414 ezer forinthoz képest ez 13 százalékos emelkedés. Ezzel szemben az egy főre jutó háromhavi kiskereskedelmi forgalom idén 434 ezer forintot tett ki, ez mindössze 5 százalékos emelkedés az egy évvel ezelőtti 413 ezer forinthoz mérve. A forgalom volumene pedig mindössze 1,4 százalékkal bővült.
A számadatok azt mutatják, hogy a bérek növekedése mellett a vásárlási hajlandóság sokkal mérsékeltebb ütemben erősödik. Az országos statisztikákból az is világossá válik, hogy míg a megvásárolt termékek mennyisége 1 százalékkal emelkedett, a fogyasztóknak 5 százalékkal magasabb összeget kellett kifizetniük.