Tibor Gašpar véleménye szerint a Šimečka által autóroncsnak nevezett koalíciónak valójában nincs komoly gondja.


Gašpar kifejtette, hogy mindenkinek ambíciója van a hatalom megszerzése, így elkerülhetetlenné válik a közös megegyezés.

Alig néhány nappal ezelőtt a koalíció csupán 72 szavazatra számíthatott. A helyzetet a Rudolf Huliak körüli háromfős csapat, valamint a Samuel Migaľ körül kialakult négytagú csoport okozta. Csütörtökön szinte egész napos megbeszélések zajlottak a kormányhivatal falai között, ahol a koalíció vezetői találkoztak, és Rudolf Huliakot is meghívták a diskurzusra. Jelenleg az ő csapatának négy képviselői mandátuma van. Huliak nélkül a koalíciónak legfeljebb 75 szavazata maradna - tudósít az Aktuality.sk a Markíza tévé vasárnapi közéleti vitaműsorából.

A cél a koalíciós válság lezárása, a számok stabilizálása és a kormányzati pozíciók megváltoztatásával kapcsolatos megegyezés volt. Valószínűleg az SNS és a Hlas is elveszít egy-egy minisztériumot, mert már kevesebb képviselőjük van, mint a kormányalakításkor volt. Rudolf Huliak és két képviselőtársa az SNS-t hagyta faképnél, a Hlas pedig kirúgta Samuel Migaľt és Radomir Šalitrošt, Roman Malatinec pedig a múlt héten átállt Huliakékhoz. Egy negyedik Hlas-os képviselő, Ján Ferenčák szintén elégedetlen, de egyelőre még tagja a pártnak.

A Smer képviselője elismerte, hogy az SNS valószínűleg elveszít egy minisztériumot, amely Huliakékhoz kerülhet át. "Az SNS-nek némi korrekciót kell végrehajtania, három minisztériumuk volt" - mondta Gašpar. A színfalak mögül származó értesülések szerint az idegenforgalmi és sportminisztériumról lehet szó.

Gašpar véleménye szerint Huliak nem fogja betölteni a miniszteri posztot: "Nem hiszem, hogy Rudolf Huliak szeretne a kabinet tagja lenni." A politikai elemző úgy látja, hogy Huliak inkább egy alternatív jelöltet javasolhat. Jelenleg a tárcát Andrej Danko jelöltje, Dušan Keketi irányítja.

Gašpar úgy véli, hogy a felsorolt nehézségek ellenére valójában hiányzik a válság vagy zűrzavar, hiszen a szükséges törvények elfogadása folyamatban van. Ezt támasztja alá a héten tartott rendkívüli ülés is, amelyen zöld fényt kaptak az építési és egészségügyi törvények módosításai.

Michal Šimečka, a Progresszív Szlovákia elnöke úgy véli, hogy az esemény, amelyre hivatkozik, csupán egy különleges eset, miközben rámutatott, hogy a koalíció számos személyi döntést halogat, így a házelnök személye is napirenden van. Ezen kívül összesen 107 törvényjavaslat megvitatását tették félre, amelyből Gašpar szerint körülbelül a felük az ellenzékhez köthető.

Gašpar a csütörtöki tárgyalás részleteiről nem osztott meg információkat, de megemlítette, hogy változásokra került sor: "Minden partner konkrét megállapodásokkal távozott, amelyeket rögzíteni szükséges egy memorandum formájában."

Lerobbant jármű: Egy váratlan megállás az úton, amikor az autó motorja leáll, és a kerekek már nem hajtanak tovább. A szél fújdogál, a forgalom zaja távolról hallatszik, míg az autó mellett állva, a megoldás keresése közben a gondolatainkban egy különleges történet bontakozik ki. A lerobbant autó nem csupán egy gépjármű, hanem egy emlékekkel teli utazás szimbóluma, amely arra vár, hogy újra útnak induljon.

A Smer képviselője kifejezte a koalíció abbéli törekvését, hogy együttműködjön Migaľlal és Šalitrošsal is, akik a Hlas-ból történt kipenderítésüket követően a független képviselők között tanyáznak. "Továbbra is érdekeltek vagyunk a velük történő együttműködésben. Majd meglátjuk, milyen formában. Ők is ígértek valamit a választóiknak" - jegyezte meg Gašpar.

Egyelőre nem volt hajlandó megerősíteni, hogy a jövő héten tartanak-e rendkívüli ülést a személyi kérdésekről. "Nem tudom megerősíteni, de azt sem zárnám ki" - nyilatkozta a képviselő. Hozzátette, hogy a koalíció célja, hogy minél hamarabb pontot tegyenek az ügy végére.

Jelenlegi helyzet szerint a nemzeti tanács közel egy éve működik házelnök nélkül. A koalíció eddig nem tudta megválasztani az STVR Tanácsának tagjait, továbbá a TASR igazgatótanácsából is hiányzik egy ülőhely. Emellett sürgető szükség lenne alkotmánybíró-jelöltekre is, akiket az államfő választhatna ki.

A progresszívek vezetője bírálattal illette Gašpart. Szerinte az lenne a legjobb, ha a jelenlegi kormány letenné a lantot. "Nincsen 76 stabil szavazatuk. Egy ideig még kitarthatnak, de egy ilyen kormány alapvetően gyenge lesz" - mondta Šimečka. "El tudom képzelni, hogy a koalíciós urak még kifőznek valamilyen politikai alkut, de ez már olyan, mint egy szétesőfélben lévő autó. Egy darabig még elgurulhat, de végül leáll a motorja" - jelentette ki a PS elnöke.

Related posts