Tíz év után először tapasztalható a szakrendelőkben a várakozási idő csökkenése.

A Medicina 2000 Magyar Járóbeteg Szakellátási Szövetség már egy évtizede folyamatosan elemzi a különböző szakrendelők betegfogadási listáit, hogy felmérje a páciensek várható várakozási idejét. Az idei adatgyűjtés 2025 február elején zajlott. A kutatás eredményei azt mutatják, hogy a várakozási idő szakterületenként jelentős eltéréseket mutat, a minimum 1,7 naptól egészen 78 napig terjedhet.
A vizsgált 20 szakterület átlagos várakozási ideje most 28,3 napra csökkent, ezzel 2019 óta először esett 30 nap alá. A Szövetség szakértői azonban hangsúlyozzák, hogy a COVID előtti, 2019-es szinthez való visszatéréshez még további fejlődésre van szükség.
A kutatás rávilágított, hogy a különböző szakmákhoz kapcsolódó betegvárakozási idők között továbbra is jelentős eltérések figyelhetők meg. Összességében 14 szakma mutatott előrelépést, ugyanakkor több mint negyedük esetében a helyzet romlott.
Figyelemre méltó előrelépések tapasztalhatók a diabetológiai ellátás terén, ahol az átlagos várakozási idő több mint 21 nappal csökkent. A gasztroenterológiai vizsgálatok esetében is kedvező változásokról számolhatunk be, hiszen most 16 nappal kevesebb időt kell eltölteni a várakozásra, mint 2023-ban. Ezen kívül a reumatológiai szakrendelésekhez való hozzáférés is javult, hiszen a betegek már nem egészen 17 nappal korábban juthatnak el a vizsgálatokra, mint két évvel ezelőtt.
A gyermekgyógyászatokon kevesebb mint 2 nap várakozás után fogadják a gyerekeket, és 4-5 napra csökkent a várakozási idő a pszichiátria, a tüdőgyógyászat és ultrahang szakrendeléseken.
Sajnos nem minden területen tapasztalható előrelépés. Az endokrinológiai szakrendeléseken a helyzet drámaian romlott, hiszen a beutalt páciensek akár 78 napot is kénytelenek várni a rendelésre. Hasonlóan aggasztó a helyzet az angiológiai rendelőkben, ahol a várakozási idő már másfél hónapra nőtt.
A Szövetség összefoglalójában megfogalmazottak szerint megállapítható, hogy e két terület mellett csupán azokban a szakmákban tapasztalható a betegvárakozási idő növekedése, ahol a magán- és közellátás között kiélezett verseny zajlik a szakemberekért. Ide tartozik többek között a bőrgyógyászat, nőgyógyászat, szemészet és urológia.
A Medicina 2000 Szövetség szakértői meg vannak győződve arról, hogy a teljesítményfinanszírozás hatékony eszközként szolgálhat a betegfogadási listák csökkentésére. Ugyanakkor hangsúlyozzák, hogy a probléma megoldásához további intézkedésekre van szükség. Véleményük szerint a többletfinanszírozás és a teljesítmény volumenkorlátok célzott eltörlése jelentős mértékben hozzájárulhatna a helyzet javításához. Emellett úgy vélik, hogy ha a háziorvosok szélesebb körben kapnának jogot a gyógyszerek felírására, az szintén kedvezően hatna a várólistákra. Továbbá, az Egészségablakokon keresztül történő időpontfoglalás lehetősége is hozzájárulhat a várakozási idő lerövidítéséhez.