Az Oktatási Hivatal több mint 23 ezer gyermek iskolakezdésének elhalasztására adott engedélyt.

Az Oktatási Hivatal (OH) ebben az évben 23 030 hatéves óvodás gyerek számára adott lehetőséget a tankötelezettség elhalasztására, így ők egy további évet tölthetnek az óvodai környezetben.
Több mint 24 ezer kérelem érkezett az Oktatási Hivatalhoz (OH) az iskolahalasztás iránti kérelmekkel kapcsolatban, melyből 1094-et elutasítottak. A Népszava megkeresésére a hivatal munkatársai elmondták, hogy a kérelmek elutasítására akkor került sor, ha bizonyítást nyert, hogy a gyermek már elérte az iskolába lépéshez szükséges fejlettségi szintet.
2020. január 1-jén a kormány jelentős lépést tett, amikor úgy döntött, hogy az iskolaérettség megállapításának folyamata a szülők és óvodapedagógusok helyett az Oktatási Hivatal hatáskörébe kerül. Azóta az iskolahalasztási kérelmeket közvetlenül az OH-nál kell benyújtani, ahol a döntések gyakran pedagógiai szakszolgálatok segítségével születnek meg. Az idei év során összesen 15 916 alkalommal került sor szakértői bizottság bevonására a folyamat során.
Mint kiderült, a szigorításra azért volt szükség a kormány szerint, mert sokan visszaéltek a rendszerrel és "indokolatlanul tartották vissza a gyerekeket az iskolától". Mielőtt létrejöttek volna a változások, évente mintegy harminc ezer gyermek nem kezdte meg az iskolát, 2021-re viszont 16,4 ezerre csökkent a szám, annyi kérelem érkezett a hivatalhoz.
A lap hangsúlyozza, hogy a helyzet ellenére több ezer gyermek éretlenül lép be az iskolai közegbe. Ezt az is alátámasztja, hogy az első osztályos általános iskolákban az évismétlők aránya a legmagasabb, ami 2022-ben 4,6 százalék, 2023-ban pedig 5,2 százalék volt, míg 2024-re 4,5 százalékra csökkent. Továbbá fontos megemlíteni, hogy a sajátos nevelési igényű (SNI) gyermekek száma is folyamatosan növekszik az iskolákban, és az idei tanévben már meghaladja a 65 ezret az általános iskolai rendszerben.