Többek számára búcsú jöhet a támogatásoktól, amennyiben nem felelnek meg a kormány által felállított új követelményeknek.

A szerdai kormányülést követően ismét lendületet vett a munkaügyi miniszter által úttörő elképzelésként prezentált "segély helyett munka" projekt. A kabinet ugyanis jóváhagyta a tervet, amely a foglalkoztatottság fellendítése mellett az államnak is spórol némi pénzt. Amennyiben az érintettek nem teljesítik az új feltétételeket, kénytelenek lesznek elbúcsúzni a nekik járó támogatástól.
Erik Tomáš, a Hlas párt politikusa által irányított munkaügyi minisztérium januárban elindította a tárcaközi egyeztetést egy olyan javaslat kapcsán, amelyet a kormány már jóváhagyott. Ez a kezdeményezés arra az alapelvre épít, hogy minden munkaképes egyénnek el kellene helyezkednie. A minisztérium vezetője hangsúlyozta, hogy célja az emberek motiválása, hogy kilépjenek a "munkanélküliség ördögi köréből" és új lehetőségeket találjanak a munkapiacon.
Az új jogszabály alappillére az az elképzelés, hogy minden olyan személynek be kell tagozódnia a munkaerőpiacra, aki képes a munkavégzésre. Amennyiben az érintett elutasítja a felajánlott állást, akkor részlegesen, de akár teljesen elveszítheti a neki járó rendszeres szociális segélyt. Ha először mond nemet egy pozíció betöltésére, akkor a "büntetés" időtartama egy hónap, másodszor azonban már három hónappal kell számolnia. A szankciók egészen addig érvényben maradnak, amíg az illető nem hajlandó munkába állni. Kivételt mindössze az objektív okokból munkaképtelen személyek kaphatnak. A szaktárca vezetője azokat sorolta ebbe a kategóriába, akiket egészségügyi, szociális és egyéb korlátok akadályoznak a munkavégzésben.