Ursula von der Leyen az amerikai vámokkal kapcsolatban kifejtette, hogy minden szükséges intézkedést megtesznek az uniós érdekek védelmében.

Az Európai Bizottság elnöke szombati sajtóközleményében hangsúlyozta, hogy az amerikai vámok bevezetése az EU exportjára komoly zavarokat okozna az alapvető transzatlanti ellátási láncokban. Ez a lépés nemcsak a vállalkozásokat, hanem a fogyasztókat is hátrányosan érintené mindkét oldalon.
Ursula von der Leyen reagálása nem maradt el, miután Donald Trump amerikai elnök bejelentette, hogy 30 százalékos vámat vezet be az Európai Unióból és Mexikóból érkező importtermékekre, a döntés augusztus 1-jétől lép életbe. Ez a lépés a Washingtonban folytatott hetekig tartó tárgyalások után született, amelyek végül nem hoztak létre átfogó kereskedelmi megállapodást az Egyesült Államok ezen kulcsfontosságú kereskedelmi partnereivel.
"Von der Leyen kifejtette, hogy értesültünk az Egyesült Államok elnökének által küldött levélről, amelyben a módosított vámkulcsok és az új határidők részletei szerepelnek."
Emlékeztetett arra, hogy a világ gazdaságainak csak kis része mutat olyan fokú nyitottságot és elköteleződést a tisztességes kereskedelem iránt, mint az Európai Unió. "Az EU mindig is a tárgyalásokra épülő megoldásokat preferálta az Egyesült Államokkal folytatott kapcsolataiban, ezzel is hangsúlyozva elkötelezettségünket a párbeszéd, a stabilitás és az építő jellegű transzatlanti együttműködés iránt" - írta.
A bizottság elnöke megerősítette: az EU készen áll arra, hogy augusztus 1-jéig folytassa a tárgyalásokat a megegyezés érdekében. Ugyanakkor hozzátette: "Minden szükséges lépést meg fogunk tenni az uniós érdekek védelmében, ideértve arányos ellenintézkedések bevezetését is, amennyiben ez indokolttá válik".
Von der Leyen hangsúlyozta, hogy az EU közben folyamatosan erősíti globális együttműködéseit, amelyek szilárd alapját a szabályalapú nemzetközi kereskedelem elvei képezik.