Vajna Tímea világosan rámutatott a magyar egészségügyben tapasztalható súlyos problémákra. A közszolgáltatások hiányosságai és a betegellátás körüli nehézségek egyre sürgetőbbé teszik a figyelmet és a változtatásokat. Tímea véleménye szerint sürgős lépése

Sok nő számára az otthoni környezet súlyos testi és lelki megpróbáltatások forrásává válik, amely mély nyomot hagy az életükben.
Vajna Tímea exkluzív interjúban mesélt róla, hogy 42 évesen végre teljesült régóta dédelgetett álma, és édesanya lett. Első gyermeke béranyától született, közben pedig igazi csoda történt: ő maga is várandós lett. Évekig küzdött, hogy kisbabája szülessen, mindent megtett, több műtéten és beavatkozáson esett át, ami testileg és lelkileg is megviselte, de most végre teljesült az álma. Palácsik-Ráthonyi Tímea - aki Andy Vajna halála óta ismét férjhez ment - 15 hormonstimuláción és 17 műtéten van túl, az évek során pedig egyre távolabbinak tűnt, hogy valaha kisbabája legyen. "Folyamatosan emésztettem magamat, és tucatszámra vásároltam az ovulációs teszteket. Amikor hét és fél hetesen elvetéltem, mert a baba szíve megállt, azt hittem, nincs tovább. Egy évvel később ismét teherbe estem természetes úton, de sajnos a baba nem volt egészséges, úgyhogy többet nem is próbálkoztunk a természetes fogantatással." Tímea megküzdött az endometriózissal, autoimmun betegséggel és még méhpolipot miatt is megműtötték.
Végül Svájcba utazott, hogy kezeljék autoimmun betegségét, és itt találkozott egy amerikai nővel, aki hasonló egészségügyi nehézségekkel küzdött. Az ő ajánlására látogatott el az Alan Beer Reprodukciós Immunterápia-központba, ami életében mérföldkőnek számított. Itt kapta meg azt az összetett ellátást, amelynek következtében végül sikerült a beültetés, és várandós lett. A kezelések során azonban ráébredt a magyar egészségügy hiányosságaira, és ha lehetősége lenne rá, gyökeresen átalakítaná a magyar lombikprogramot. "Az Egyesült Államokban a genetikailag bevizsgált embriókat használják, és a nemet is előre meghatározzák. Ezzel szemben Magyarországon jelenleg nincs genetikai szűrés, így beteg vagy kromoszóma-rendellenes embriókat is beültethetnek, amelyek valószínűleg nem fejlődnek tovább. Ez egy édesanya számára igencsak elkeserítő! Még ha egészséges embriókat ültetnek be, a sikeres terhesség aránya csupán 10-30% között mozog. Az anyukákat felesleges hormonkezeléseknek vetik alá, és ne felejtsük el, hogy a szintetikus ösztrogéntabletták szedése növelheti a mellrák kockázatát is. Ha rajtam múlna, alapjaiban reformálnám meg a lombikprogramokat Magyarországon."
Palácsik-Ráthonyi Tímea megosztotta, hogy levelezést folytatott Tornóczky Anitával és Csézyvel, akik hasznos tanácsokkal támogatták egymást. Az énekesnő is osztja Tímea aggályait a hazai egészségügy hiányosságait illetően. Különösen fontosnak tartják, hogy a nőket felesleges testi és lelki megpróbáltatásoknak teszik ki azáltal, hogy a beültetés előtt nem végeznek genetikai szűrést. Ennek következtében rendellenes embriók is beültetésre kerülhetnek, amelyek valószínűleg nem jutnak el a fejlődés következő szakaszába.
Csézy esetében is hasonló nehézségekkel kellett szembenéznie. "Három próbálkozásunk volt. Az első kettő beültetés sikeres volt, ám mindkettő a kilencedik hétnél megállt, és kénytelen voltam elvetetni. A második alkalommal, amikor a szívhangot nem találták, úgy éreztem, mintha az egész világ rám zuhanna" - osztotta meg bánatosan. Fél év telt el, mire sikerült lelkileg összeszednie magát, és újra erőt merített a vágyott gyermekért folytatott küzdelemhez. A magyar egészségügyi rendszer bonyolultsága miatt, nőgyógyásza tanácsára, férjével Csehországban, Brnóban próbálkoztak tovább. Sajnos ez sem hozott áttörést. "A lehető legrosszabb helyzetbe kerültünk, érzelmileg és anyagilag is szinte kifosztottak minket. A legnagyobb csomagot vásároltatták meg velünk, ami nem hozta a kívánt eredményt, ráadásul az ottani orvosok nem teljesítették a kérésünket, hogy vizsgálják meg az embriót" - mesélte a fájdalmas emlékekkel teli meddőségi klinikáról.
Végül egy másik brnói klinikára került, ahol végre megkapta a szükséges kezeléseket. Fél éven át különféle vizsgálatokon esett át, és végül műtét is várt rá, ami rendkívül kimerítő volt. Azonban a sok szenvedés nem volt hiábavaló, mivel januárban világra jött a kislánya. A Palikék Világa by Manna "Ilyen az élet" című műsorában elmondta, hogy mindig dühöt érez, amikor arra gondol, hogy hat évvel korábban is próbálkozhattak volna azon a klinikán, ahol végül sikerült megoldani a problémáit. Tudja, mennyi nehézségtől kímélte volna meg ezzel magát.