Az Állami Számvevőszék válaszolt Matolcsy Ádának.


Különös üzengetés alakult ki Matolcsy Ádám, Matolcsy György volt jegybankelnök fia és az Állami Számvevőszék (ÁSZ) között a Magyar Nemzeti Bank (MNB) alapítványainak eltűnt pénze ügyében.

Ahogyan arról korábban beszámoltunk, Matolcsy Ádám a Telexnek adott interjújában reagált az üggyel kapcsolatos vádakra. Kiemelte, hogy "senki nem lopta el az MNB vagy az MNB alapítvány vagyonát, hiszen a mérlegén továbbra is ott szerepelnek a vagyoneszközök." Emellett apját is védelmébe vette, utalva arra, hogy a korábbi interjújában már részletesen kifejtette az eseményeket. Ádám szerint az Állami Számvevőszék (ÁSZ) tévesen értelmezte a helyzetet, mivel a jegybaki alapítványok által birtokolt GTC ingatlanfejlesztő cég értékét nem a részvények piaci ára alapján kellene meghatározni, hanem figyelembe kell venni a cég tulajdonában lévő ingatlanokat és egyéb eszközöket is.

Matolcsy Ádám azt is írta, hogy "a lejáratási kísérleteket - melyeket magam igencsak méltatlannak tartok édesapámmal szemben - elsősorban gazdasági és politikai ellenlábasainak tulajdonítom, de még az ilyen szembenállás sem ad alapot arra például egy Állami Számvevőszéknek, hogy szakmaiatlan tartalmú jelentéssel tévessze meg a közvéleményt."

A cikk megjelenését követően az Állami Számvevőszék reagált Matolcsy Ádám kijelentéseire. A Telexnek küldött válaszukban hangsúlyozták: "Az ÁSZ szeretné felhívni a figyelmet arra, hogy Matolcsy Ádám, aki az MNB alapítvány ügyeiben szakértőként nyilatkozik, valamint a volt jegybankelnök, figyeljenek arra a sajnálatos tényezőre, hogy a közel 300 milliárd forint közpénzt kezelő, MNB által létrehozott PADME Alapítvány számára 2021-re, 2022-re és 2023-ra, sőt még 2024-re sem áll rendelkezésre könyvvizsgáló által auditált beszámoló. Ezért az auditált mérleg sem létezik, így a vagyon létezését ilyen hiányzó dokumentumokkal nem lehet bizonyítani."

Az Állami Számvevőszék (ÁSZ) jelentése alapján a BDO Magyarország Kft. könyvvizsgáló cég súlyos szakmai mulasztásokat vétett az audit során. Ennek következtében, mivel a 2022-2023-as évekre vonatkozó beszámoló formáját sem tudták megfelelően megállapítani, a könyvvizsgálói közfelügyelet arra kötelezte a céget, hogy vonja vissza a 2021. és 2022. évi beszámolóhoz kapcsolódó könyvvizsgálói jelentést. E döntés nyomán a BDO saját hatáskörében úgy döntött, hogy a 2023. évi beszámolóhoz kapcsolódó könyvvizsgálói jelentését is visszavonja.

A Matolcsyék által javasolt értékszámítási módszert illetően megjegyezték, hogy az nem állja meg a helyét ebben az összefüggésben: "A hivatkozott EPRA NTA cégértékelési eljárás, amelyet az említett urak a médiában említettek, például a források lejárati szerkezetének figyelmen kívül hagyása vagy a gazdasági társaság tényleges jövedelemtermelő képességének elhanyagolása miatt, teljes mértékben alkalmatlan a PADME Alapítvány és az Optima Befektetési Zrt. valós pénzügyi helyzetének megítélésére."

Az ingatlanvagyon beszámítása az értékbe már csak azért sem áll meg az ÁSZ szerint, mert az alapítványi vagyont kezelő Optimának 90 napon belül ki kellene vagy kellett volna tudnia fizetnie a kecskeméti Neumann János Egyetemért Alapítványtól kapott 127,5 milliárd forint hitelét, sőt, ebből a tartozásból 27,5 milliárd forintot nyolc banki napon belül kellene teljesítenie. "Ha ezt csak a közvetlen vagy közvetett tulajdonában lévő ingatlanok eladása által tudja teljesíteni, akkor nyilvánvalóan téves az ingatlanok normál piaci értékével számolni, hiszen 90 napon belül még egy lakást is nehéz eladni, nemhogy 127,5 milliárd forintnyi ingatlant. Ilyenkor a szakma - helyesen - jelentős árcsökkenéssel számol. Talán nem véletlen, hogy korábban az érintettek sem használták ezt a módszert részvényeik értékelésére, a GTC részvényeit inkább "nemes egyszerűséggel" a bekerülési értéken tartották nyilván, semmit nem törődve a piaci értékelést tükröző tőzsdei részvényárfolyam jelentős és tartós leértékelődésével."

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) 2014-ben megalapította a Pallas Athéné Alapítványok néven ismert hat alapítványt, amelyekhez összesen 266,4 milliárd forintot juttatott el, elvileg közhasznú célok megvalósítása érdekében. Azonban már ekkor is felmerültek aggályok, hiszen a pénz felhasználása nem mindig a várt irányba terelődött. 2019-re az alapítványok egyesültek, és létrejött a Pallas Athéné Domus Meriti (PADME), amely egyetlen jogi entitásként folytatta működését. A vagyonkezelés feladatát egy 2015-ben alapított külön cég, az Optima Befektetési Zrt. vette át. Az Optima jelentős befektetésekbe kezdett külföldi ingatlancégekbe, mint például a GTC és az Ultima Capital, de ezek a lépések végül súlyos veszteségeket okoztak, és különböző ingatlanprojektekkel összefüggésben körülbelül 200 milliárd forintnyi vagyon tűnt el.

Matolcsy Ádám (és baráti köre) úgy jön a képbe, hogy a GTC többek között felvásárolta az ő, amúgy hitelekből megszerzett ingatlanbefektetéseiket is, de az MNB-hez kötődő beruházásokban is ők voltak a kedvezményezettek, ennek köszönhetően milliárdos vagyonokra tettek szert, luxusautókkal furikáztak, luxusingatlanokban laktak, stb.

Bár erről számos cikk született korábban, az ÁSZ csak azután publikálta az erről szóló jelentését, hogy Matolcsy György távozott a jegybank éléről.

Related posts