Vlagyimir Putyin nehéz helyzetbe kerülhet, ha végül ezt a komoly döntést hozza meg.
Tálas Péter, a biztonságpolitikai szakértő, úgy véli, hogy az orosz nukleáris doktrína kiterjesztése csupán egy kommunikációs fogás, amely az atomfegyverek bevetési küszöbét alacsony szintre helyezte. Az egyetemi docens hangsúlyozta, hogy Joe Biden nemrégiben kiadott támadási engedélye sem egyértelmű, hiszen a helyzet sokkal árnyaltabb, mint ahogy azt elsőre gondolnánk. Emellett megosztotta velünk, hogy mely döntés lenne az, ami végleg megpecsételné Putyin hatalmát.
Oroszországban frissítették és kiterjesztették azon fenyegetések listáját, amelyekre Moszkva nukleáris válaszcsapással reagálhat. Ez a módosítás a legfontosabb újdonság az orosz nukleáris doktrínában, amelyet Vlagyimir Putyin kedden hagyott jóvá. Tálas Péter, biztonságpolitikai szakértő és az NKE egyetemi docense, az InfoRádiónak nyilatkozott a témáról.
Tálas felfedte, hogy a doktrínába – amely nem csupán Oroszország, hanem Belarusz területére is vonatkozik – olyan új elem is bekerült, amely kifejezetten azt rögzíti, hogy hagyományos fegyverekkel végrehajtott ellenséges cselekmények esetén is sor kerülhet atomfegyver alkalmazására. Ezen belül olyan rakéta- és légicsapások, valamint dróntámadások értendők, amelyek átlépik az orosz államhatárt.
A változtatás drasztikusan csökkenti a nukleáris fegyverek alkalmazásának esélyeit, ezzel egy új, aggasztó határt állítva fel.
- fogalmazott a szakértő. Szerinte azonban a nagyhatalmaknak - beleértve az Egyesült Államokat - nem lenne érdemes válaszolni erre a lépésre, hiszen ez csak egy stratégiai kommunikáció az orosz vezetéstől. Emlékeztetett, a korábbi példákból kiindulva Moszkva akkor dobja be a köztudatba a nukleáris elrettentés politikáját, amikor megakadályozni, vagy elérni akarnak valamit. Az oroszok jelenlegi célja pedig az, hogy a Nyugat ne támogassa tovább Ukrajnát.
Friss hír, hogy Joe Biden jóváhagyta, hogy az ukrán erők ATACMS-rakétákkal orosz célpontokat is támadhassanak. E döntésre Putyin újraértelmezett doktrínája azonnal reagált, de Tálas Péter biztonságpolitikai szakértő szerint van némi félreértés a helyzet körül. Az ő véleménye szerint a hírekben szereplő információkkal ellentétben ezek a rakéták nem számítanak nagytávolságúnak; legfeljebb 300 kilométeres hatótávolságuk van, így az ukrán hadsereg klasszikus mélységi csapások végrehajtására nem lesz képes. Emellett hangsúlyozta, hogy az amerikai kormányzati engedély valójában egy "kontrollált engedély", ami azt jelenti, hogy a felhatalmazás mellett a nyugati szövetségesek a célzáshoz szükséges információkat is biztosítják.
Vlagyimir Putyin szereti eljátszani az őrült atomfegyverrel rendelkező politikus képét
Tálas kifejezte véleményét, miszerint nem valószínű, hogy az oroszok atomcsapást indítanának. Az ilyen hírek szerinte túlzóak, mivel egy nukleáris konfliktus komoly következményekkel járna, és végső soron Putyin hatalmának végét jelenthetné. Az orosz elnök számára pedig kulcsfontosságú, hogy minél hosszabb ideig megőrizze pozícióját.
A szakértő arra is emlékeztetett, hogy Ukrajna már korábban is indított támadást Oroszország területén, a mostani ügyet az emeli ki, hogy ennyire nyíltan még nem támogatta az Egyesült Államok, hogy az ukrán fegyveres erők rakétákkal támadjanak.