Von der Leyen határozott válaszlépést tett Trump irányába, jelezve, hogy az EU készen áll a vámokkal folytatott harcra. Az unió nem hátrál meg, és határozott intézkedésekkel készül szembeszállni a kereskedelmi kihívásokkal.

Az Európai Unió meghatározó szereplővé vált a kontinens energiapolitikájának modernizálásában. Az Európai Bizottság legutóbbi időszakában új támogatási és szabályozási reformokat vezetett be, amelyek célja a fenntarthatóság és a hatékonyság növelése. Ha szeretné alaposabban megismerni az eddig elért eredményeket és a közeljövő várható eseményeit, csatlakozzon szakmai rendezvényünkhöz!
Donald Trump amerikai elnök szerdán éjjel bejelentette, hogy az Egyesült Államok kiterjeszti a vámokat minden országra, beleértve az Európai Uniót is, ami súlyos gazdasági következményekkel járhat. Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke csütörtökön határozott hangon reagált az intézkedésre, amelyet "a globális gazdaság számára jelentős csapásnak" minősített.
Az Egyesült Államok vezetője 10%-os alapvámot vetett ki az USA-ba irányuló összes importra, és magasabb vámokat vetett ki több tucat országra, köztük néhány legnagyobb kereskedelmi partnerére, elmélyítve a globális piacokat megrázó kereskedelmi háborút.
Az amerikai elnök 20%-os vámemelést vezetett be az Európai Unióból származó importtermékekre, ezzel pedig elindította a globális kereskedelmi feszültségek új korszakát. Ez a lépés aggasztó jele annak, hogy a világpiacokon az infláció emelkedésével és a gazdasági növekedés lassulásával kell szembenéznünk, mind az Egyesült Államokban, mind pedig a globális szinten.
A Trump-kormányzat megerősítette, hogy a 25%-os globális személygépkocsi- és teherautó-vámok a tervek szerint április 3-án lépnek hatályba, a gépjárműalkatrészek behozatalára kivetett vámok pedig május 3-án indulnak. Ezeket pedig hozzá kell adni az EU esetében a 20 százalékos alapvámokra.
Von der Leyen a vámokkal kapcsolatos nyilatkozatában hangsúlyozta, hogy az általános vámok bevezetése súlyos következményekkel járhat, mivel spirális hatásokat generálhat a nemzetközi kereskedelemben.
Tekintsünk a tényekre: az eredmény óriási gazdasági veszteséget fog generálni.
- mondta. A Bizottság elnöke attól tart, hogy a bizonytalanság tovább növekszik, ami újabb protekcionista lépéseket vált ki világszerte. Külön kiemelte, hogy a leginkább sérülékeny országok is az egyik legmagasabb amerikai vámkulcs alá esnek, amit "pont az ellenkezőjének" nevezett annak, amit a világ közössége el szeretne érni.
A döntés közvetlen hatással lesz az emberek életére - figyelmeztetett von der Leyen.
Milliók néznek majd szembe az élelmiszerárak emelkedésével, a gyógyszerek költségei is növekedni fognak, a közlekedés is drágábbá válik, és az infláció jelentős ugrást fog mutatni.
- kiemelte, hozzátéve, hogy ez a legnagyobb mértékben a legsebezhetőbb állampolgárokat érinti majd. Úgy véli, hogy a vállalkozások - függetlenül a méretüktől - már a kezdetektől fogva nehézségekkel fognak szembesülni a fokozódó bürokrácia, a felborult ellátási láncok és a kiszámíthatatlan piaci helyzet miatt.
A Bizottság elnöke történelmi távlatba is helyezte a döntést. "Az elmúlt nyolcvan évben az EU és az Egyesült Államok közti kereskedelem millióknak adott munkát és fogyasztóknak nyújtott előnyöket. A vállalkozások példátlan növekedést tapasztaltak" - mondta, majd elismerte, hogy a globális kereskedelmi rendszer valóban problémákkal küzd.
Egyetértek Trump elnök véleményével, miszerint néhány ország valóban visszaél a meglévő szabályrendszerrel. Nyitott vagyok arra, hogy közösen keressük a megoldásokat ennek orvoslására. Ugyanakkor fontosnak tartom, hogy a vámok alkalmazása ne legyen az első lépés, hanem inkább a legutolsó lehetőség, amikor már minden más megoldást kimerítettünk.
- figyelmeztetett, hogy ne hagyjam figyelmen kívül a jeleket.
Von der Leyen megerősítette, hogy Európa válaszlépésekre készül.
A Bizottság már véglegesíti az acéliparra vonatkozó első ellenintézkedés-csomagot, és dolgozik újabb lépések előkészítésén, ha a tárgyalások nem vezetnek eredményre.
„Határozottan elutasítjuk a globális túlkapacitás beszivárgását és a dömping jelenségét az európai piacon” – nyilatkozta. Kiemelte, hogy Európa mindig kész megvédeni saját érdekeit és értékeit, valamint szolidaritást vállal minden európai szereplővel. Ezzel arra utalt, hogy az Egyesült Államok protekcionista intézkedései következtében sok gyártó, például Kína, a szabad termelési kapacitását az EU piacai felé terelheti, ami komoly dömpingveszélyt jelenthet az unió számára.
Bár a Bizottság értékelése alapján a helyzet komoly, az elnök véleménye szerint még van lehetőség a tárgyalásokhoz való visszatérésre.
"Nem konfrontációra, hanem tárgyalásra van szükség" - mondta, hozzátéve, hogy Maroš Šefčovič kereskedelmi biztos folyamatos kapcsolatban áll amerikai partnereivel.
Von der Leyen kiemelte, hogy Európa számára elengedhetetlen a határok lebontása, nem pedig új akadályok emelése. "Létezik másik megoldás is" – hangsúlyozta.
A nyilatkozat végén von der Leyen közvetlenül az európai polgárokhoz fordult:
Tudom, hogy sokan csalódottak legősibb szövetségesünk miatt. Igen, fel kell készülnünk az elkerülhetetlen következményekre. De Európa rendelkezik minden eszközzel, hogy átvészelje ezt a vihart. Együtt vagyunk ebben, és egységünk az erőnk
- emelte ki. Ezen túlmenően bejelentette, hogy új támogatási programok lépnek életbe az acél- és autóipar területén, továbbá stratégiai párbeszéd veszi kezdetét a gyógyszeripar szereplőivel is.
A hírekből értesülve az Európai Unió már jelentős pénzügyi támogatási eszközöket aktivál, hogy enyhítse az európai vállalatok által elszenvedett veszteségeket. A részletek bejelentésére várhatóan a héten, csütörtökön vagy pénteken kerül sor az Európai Bizottság által.