Évtizedek óta nem tapasztaltunk ekkora mértékű bizonytalanságot az európai vállalatok világában.

Május 22-én lesz a Portfolio Hitelezés 2025 konferenciája, amelyen a bank- és hitelközvetítői piac színe-java értékeli a piaci és szabályozási aktualitásokat, érdemes eljönni.
A Stoxx Europe 600 indexben szereplő vállalatok első negyedéves eredményeit követő konferenciabeszélgetéseken a "bizonytalanság" szó említése meghaladta a világjárvány, Trump első elnöksége és a 2008-as pénzügyi válság idején tapasztalt szintet is - derül ki a Bloomberg elemzéséből.
Ezzel párhuzamosan a "bizalom" említése ötéves mélypontra zuhant. Az utolsó jelentős bizonytalansági időszak után, 2021 első negyedévében a "bizalom" említése még felülmúlta a "bizonytalanságot" az elemzői hívásokban, amikor az oltási programok elindulásával kirajzolódott a járványból való kilábalás útja.
Ez a kedvező irányvonal négy éven keresztül megmaradt, egészen a legutóbbi hónapig.
Donald Trump április 2-án bevezetett átfogó vámemelései után az európai cégek kénytelenek alaposan megvizsgálni a közvetlen vámok hatását, valamint a kereskedelmi háború által előidézett közvetett következményeket a globális gazdaság szempontjából.
A "bizonytalanság" szó 24-szer került említésre az EQT első negyedéves gyorsjelentését követő konferencián, ami a legmagasabb szám az összes részt vevő vállalat között. E kifejezés különösen hangsúlyos volt, amikor a svéd magántőke-befektetési cég a kereskedelmi feszültségek üzleti működésre gyakorolt hatásait elemezte.
Amíg a volatilitás magas marad és nagy a bizonytalanság a világban, arra számítunk, hogy az exit aktivitás (vállalatok eladása) valamelyest lelassul
- nyilatkozta Christian Otto Sinding, a cég vezérigazgatója.
A GN Store Nord, dán hallókészülék-gyártó, a második helyen zárta a versenyt, miután a vezetőség reagált az elemzők kérdéseire, amelyek az éves előrejelzés csökkentésével kapcsolatosak.
A bizonytalanság miatt óvatos feltételezésekkel élünk a piaci fejleményekkel kapcsolatban, és úgy véljük, hogy a már egy ideje zajló piaci fellendülés valószínűleg megtorpan a következő időszakban
„Kérlek, tedd különlegessé a mondandódat!” – kérte Peter Karlstromer vezérigazgató a telefonbeszélgetés során.
Összességében elmondható, hogy a bankok a leggyakoribb megnyilvánulásaik során a bizonytalanságot emelték ki az első negyedéves hívások alkalmával, miközben igyekeztek feltérképezni a kereskedelmi háború következményeit a kamatlábakra, a hitelveszteségekre és az üzleti teljesítményre.
A bankokat követően az ipari gépgyártók kerültek a figyelem középpontjába, mivel globális ellátási láncokra támaszkodnak, és jelentős hátrányt szenvedhetnek el, ha ügyfeleik a volatilis gazdasági környezetben visszafogják a kiadásaikat. A szélesebb ipari szektor, amely magában foglalja a szállítmányozási cégeket, motorgyártókat és teherautó-gyártókat, szintén a gyenge dollár okozta nehézségekkel néz szembe.
Ezeket a félelmeket a befektetők és a politikai döntéshozók is egyre inkább megfogalmazzák.
Az amerikai politikai helyzet körüli bizonytalanság áprilisi piaci eladási hullám idején a Covid óta mért legmagasabb szintre emelkedett.
Mario Centeno, az Európai Központi Bank Kormányzótanácsának tagja úgy véli, hogy a gazdasági elemzéseket jelenleg az amerikai kereskedelmi politika által generált "bizonytalanság" dominálja.
A címlap képe egyedi illusztrációként szolgál. A kép forrása: Portfolio.
Ez a dokumentum nem tekinthető befektetési tanácsadásnak vagy ajánlásnak. Kérjük, vegye figyelembe, hogy a benne található információk nem helyettesítik a szakmai jogi vagy pénzügyi tanácsot.