Zarándokbölcsőket szenteltek meg Szepsiben | ma7.sk
"Ma nem véletlenül hoztuk el ezt a különleges ereklyét, amely a világon egyedülálló, hiszen itt találkozik az édesapa, az édesanya és a gyermek, Szent István, Boldog Gizella és Szent Imre csontereklyéje. Ezzel szeretnénk hangsúlyozni Szent II. János Pál pápa figyelmeztetését: Ne felejtsétek el! Történelmetek egy szent királlyal, sőt, egy szent családdal kezdődik!" – mondta Gábor Bertalan esperes, aranymisés plébános a szentmise bevezető szakaszában.
Az oltár előtt három bölcső állt, melyek a szentmise záró szertartásának keretében kapták meg Gábor Bertalan esperes áldását. E bölcsők célja, hogy a helyi egyházközség és a szűkebb pátria születendő gyermekei megkereszteltetésüket követően néhány hónapon át itt találjanak otthonra. Ezzel a gesztussal hangsúlyozódik az áldott gyökerek fontossága, valamint a kedves felelősség, hogy az evangéliumi értékek mentén neveljük és támogassuk jövő generációinkat, akiknek feladata lesz, hogy népesítsék be a Kárpát-medencét.
Beszédében a jelenlévőknek elárulta, hogy miért is indítják el ezt az új kezdeményezést. Az ősök gyökereihez visszanyúlva elmondta, hogy a régmúlt magyarok bölcsőbe helyezték gyermekeiket, hiszen már akkor is felismerték, hogy a bölcső az anyaméh biztonságos környezetére emlékezteti a kisbabát, ami rendkívül kellemes érzés a számukra. A bölcsőben való finom hintázás megnyugtató hatással bír, és a szülés utáni időszakban is fokozza a biztonságérzetet. Ezen kívül hozzájárul a baba egyensúlyérzékének fejlődéséhez, támogatja a korai mozgásfejlődést, ami később magabiztosabb járást eredményez. Fejleszti a reflexeket, és segíti a gyerek talpraesettségét, ahogy felnő.
Ezen talpraesettségre utalva a bölcsők Szent István királyról, feleségéről, Boldog Gizelláról és fiúkról, Szent Imre hercegről kerültek elnevezésre.
A beszéd további részében kiemelte: e kezdeményezés célja, hogy hirdesse, a Kárpát-medence szívében, a Bódva-völgyében, a Szent Korona földjén egy olyan nemzet létezik, amelynek közösségi értékei között szerepel a fennmaradás és a helyes életvitel iránti elköteleződés. E nemes cél érdekében jött létre ez a program, hogy a fiatal generációk és gyermekeik a templomokban láthassák a bölcsőket, és a jó példák által érlelődjön bennük a vágy, hogy jó édesapákká és édesanyákká, majd nagyszülőkké váljanak. Kiemelte, hogy az öregedő Európában a magyar nép nemcsak élni akar, hanem gyarapodni is, hogy ezer év múlva is legyenek olyan utódai, akik magyarul énekelnek, szavalnak és álmodnak, így továbbörökítve az elődeik által képviselt értékeket. Ragán Dávid arra is felhívta a figyelmet, hogy a jelenlévők fogadják szeretettel a kezdeményezést, és nyissanak szívükben helyet az egyházközség jövendőbeli tagjainak, akik az oltár elé helyezett bölcsőkben, ha csak rövid időre is, de otthonra lelnek majd.
A szentmise végén a hívek a bejáratnál különleges emlékül kapják meg a megáldott Szent Család képét. E képek nem csupán díszként szolgálnak, hanem emlékeztetnek arra, hogy a jövő nemzedékek méltó nevelése mindannyiunk felelőssége. Ezen kívül arra is buzdítanak, hogy imáinkban tartsuk számon a program megálmodóit, valamint a bölcsőkben pihenő újszülötteket, hogy életük kezdetén Isten áldása kísérje őket.